Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Sztuczna Inteligencja pomaga kształcić przyszłych górników

Znajomość technicznego języka obcego to jedna z podstawowych kompetencji zawodowych przyszłych górników. Uczniowie z Pawłowic, lingwistyczne umiejętności rozwijają teraz w nowoczesnej pracowni językowej, którą wspiera sztuczna inteligencja.

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach może poszczycić się jedną z najnowocześniejszych pracowni do nauki języków obcych. 24 skomputeryzowane stanowiska zostały skonfigurowane z interaktywnym i szerokoformatowym monitorem. System edukacyjny wspomaga specjalny moduł tłumaczy symultanicznych, oparty na sztucznej inteligencji.

– Zakupione dzięki wsparciu Fundacji JSW profesjonalne oprogramowanie i nowoczesny sprzęt audiowizualny, pozwolił nam stworzyć unikalne w skali regionu warunki do kształcenia lingwistycznych kompetencji naszych uczniów – podkreślił Andrzej Wowra, dyrektor ZSO. – Cyfrowa technika otwiera przed nami nowe możliwości edukacyjne. W pracowni będziemy mogli korzystać nie tylko z tłumaczeń symultanicznych, ale również aplikacji, stron czy platform opartych na sztucznej inteligencji. Pozwoli nam to skutecznie rozwijać wśród młodych ludzi umiejętności komunikacyjne niezbędne w przyszłej karierze zawodowej. Dotyczy to także górniczych kierunków kształcenia, które prowadzimy w naszej szkole – dodał dyrektor, który z wykształcenia jest nauczycielem języka angielskiego.

Jego zdaniem, kopalnie coraz szybciej i skuteczniej sięgają po najnowocześniejsze technologie. Ich efektywna i bezpieczna obsługa wymaga znajomości przede wszystkim języka angielskiego, który już dawno stał się uniwersalnym językiem technicznym.

– Przyszli górnicy czy elektrycy nie tylko uczą się fachowego słownictwa. Ciekawym ćwiczeniem jest omawianie i tłumaczenie instrukcji obsługi maszyn czy systemów wykorzystywanych w zakładach wydobywczych. To tylko jeden z wielu niekonwencjonalnych sposobów łamania bariery językowej, która utrudnia przekaz informacji w obcym języku – argumentował dyrektor Worwa.

Wyposażenie pracowni językowej kosztowało ponad 31 tys. złotych, z czego 25 tys. szkoła otrzymała w formie darowizny od Fundacji JSW.

JS, zdjęcie: ZSO w Pawłowicach

Inne aktualności

MATEMATYKA – fundament w wielu dziedzinach

W dzisiejszym społeczeństwie matematyka odgrywa coraz większą rolę. Stanowi fundament w wielu dziedzinach, takich jak technologia, inżynieria i finanse. Dzięki wsparciu Fundacji JSW, w jednej ze szkół udało się zrealizować nowatorski projekt.

PSIA SŁUŻBA – to wyzwanie i zaszczyt

ma trzy miesiące i już rozpoczęła intensywny trening przygotowujący do służby w elitarnej specjalistycznej grupie poszukiwawczo-ratowniczej PSP Jastrzębie-Zdrój. Wabi się Amper i jest suczką, owczarkiem belgijskim. Jej trenerem i opiekunem jest strażak ochotnik, Kamil…

Zimowy zawrót głowy z Fundacją JSW

Ponad trzy tysiące najmłodszych mieszkańców naszego regionu nie mogło narzekać na brak atrakcji podczas tegorocznych ferii zimowych. I choć nie zawsze dopisywała pogoda, to mankamenty aury rekompensowały niespodzianki przygotowane między innymi dzięki wsparciu Fundacji…

Nowoczesny gabinet SI w Jastrzębiu-Zdroju

Fundacja JSW udzieliła finansowego wsparcia na stworzenie nowego gabinetu integracji sensorycznej w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Dzięki temu wsparciu, placówka ma teraz możliwość świadczenia nowych usług, skierowanych do dzieci, u których…

Życzenia Bożonarodzeniowe

Wesołych Świąt oraz wielu sukcesów w Nowym 2024 Roku życzy Zarząd, Rada oraz Pracownicy Fundacji JSW

Wsparcie dla młodych piłkarzy

Fundacja JSW, będąc zaangażowanym partnerem społeczności lokalnej, przekazała środki finansowe na rzecz Ludowego Klubu Sportowego Zryw Bąków. Fundacja JSW współfinansowała zakup strojów meczowych, a także dresów sportowych dla najmłodszych piłkarzy tego klubu.

Nowa…

Więcej aktualności