Porozumienia Jastrzębskie

Relacja - Bieg na 40. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

23 listopada, na terenie obiektu LKS „Fortecy” Świerklany odbyła się wyjątkowa impreza sportowa – Bieg na 40. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Organizatorami tego wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Gminy Świerklany, przy wydatnym udziale NSZZ Solidarność – KWK ROW Ruch Jankowice. Pomogły obie jednostki OSP oraz gospodynie, z Lidią Małysą i Urszulą Kasparek na czele.

Zadanie polegało na pokonaniu przez zawodników rozłożonego na etapy, 40-kilometrowego dystansu, zaś po zakończonym biegu nastąpiło symboliczne zburzenie stworzonego przez nich muru z cegieł. Oficjalnego otwarcia biegu dokonał wójt Tomasz Pieczka, który następnie wraz z innymi przedstawicielami lokalnego środowiska pokonał wyznaczony dystans. Nie mogło zabraknąć podczas biegu przedstawicieli Fundacji JSW wraz z prezesem Arturem Dyczko - bieg miał bowiem na celu upamiętnienie tak ważnych dla mieszkańców Śląska i całego kraju, wydarzeń, które towarzyszyły ustrojowej transformacji i które sprawiły, że dziś żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju. Wśród uczestników piątkowego spotkania były też osoby, które pamiętały ten trudny czas, a nawet brały czynny udział w strajkach i manifestacjach.

Rolę prowadzącego piątkowe spotkanie pełnił Jarosław Świta, a na scenie przedstawili swój program artystyczny Tomasz Andrzejewski i Marcin Zmorzyński. Po zakończonym biegu każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę gadżety promocyjne oraz popularne w czasach PRL-u, perfumy. Na wszystkich czekała na koniec pyszna grochówka i chleb ze smalcem. 

Wydarzenie to odbyło się przy zachowaniu wymogów reżimu sanitarnego. Organizatorzy nie kryją zadowolenia z udanej imprezy sportowej, zwłaszcza że odbyła się ona jeszcze w czasie obowiązywania żółtej strefy - dzień później zaostrzono przepisy i wprowadzono na terenie całego kraju strefę czerwoną.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć #PorozumienieJastrzebskie 

Kontakt

Fundacja JSW
44–330 Jastrzębie-Zdrój
ul. Armii Krajowej 56


Polityka prywatności