Zadanie polegało na pokonaniu przez zawodników rozłożonego na etapy, 40-kilometrowego dystansu, zaś po zakończonym biegu nastąpiło symboliczne zburzenie stworzonego przez nich muru z cegieł. Oficjalnego otwarcia biegu dokonał wójt Tomasz Pieczka, który następnie wraz z innymi przedstawicielami lokalnego środowiska pokonał wyznaczony dystans. Nie mogło zabraknąć podczas biegu przedstawicieli Fundacji JSW wraz z prezesem Arturem Dyczko - bieg miał bowiem na celu upamiętnienie tak ważnych dla mieszkańców Śląska i całego kraju, wydarzeń, które towarzyszyły ustrojowej transformacji i które sprawiły, że dziś żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju. Wśród uczestników piątkowego spotkania były też osoby, które pamiętały ten trudny czas, a nawet brały czynny udział w strajkach i manifestacjach.
Rolę prowadzącego piątkowe spotkanie pełnił Jarosław Świta, a na scenie przedstawili swój program artystyczny Tomasz Andrzejewski i Marcin Zmorzyński. Po zakończonym biegu każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę gadżety promocyjne oraz popularne w czasach PRL-u, perfumy. Na wszystkich czekała na koniec pyszna grochówka i chleb ze smalcem.
Wydarzenie to odbyło się przy zachowaniu wymogów reżimu sanitarnego. Organizatorzy nie kryją zadowolenia z udanej imprezy sportowej, zwłaszcza że odbyła się ona jeszcze w czasie obowiązywania żółtej strefy - dzień później zaostrzono przepisy i wprowadzono na terenie całego kraju strefę czerwoną.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć #PorozumienieJastrzebskie