Porozumienia Jastrzębskie

Obchody 11 Listopada

Najważniejsze uroczystości odbyły się 11 listopada. Święto Niepodległości wybraliśmy z pełną rozwagą, bo to dzień, w którym oddajemy hołd narodowym bohaterom, a do tego grona należą też górnicy jastrzębskich kopalń, którzy 40 lat temu mieli odwagę upomnieć się o godność i wolność dla nas wszystkich.  

11 listopada uroczystości rozpoczęły się o godz. 900 wernisażem archiwalnych zdjęć dokumentujących Porozumienie Jastrzębskie. Ta niezwykła ekspozycja znajduje się w Jastrzębiu- Zdroju, na chodniku przy parkingu KWK „Zofiówka”, czterdzieści lat temu nazywanej „Manifest Lipcowy”. To miejsce to symbol, bo właśnie w tej kopalni podpisano Porozumienie Jastrzębskie. Ekspozycja składa się z 20 fotografii których autorem jest zanany fotoreporter Józef Żak. Na prezentowanych zdjęciach z precyzją dokumentalisty udało mu się uchwycić niezwykły klimat jaki towarzyszył tym historycznym wydarzeniom. Są one ukazane nie tylko z perspektywy górników, bohaterów tych wydarzeń, ale także miasta i jego mieszkańców.

To nie jedyny wernisaż jaki tego dnia był elementem rocznicowych uroczystości. O godz. 1000 w Kościele Parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju otwarta została wystawa fotografii zatytułowana „Zasłużony Kapelan Solidarności” poświęcona  Księdzu Prałatowi Bernardowi Czerneckiemu. Prezentowane fotografie ukazują postać wybitnego  człowieka, niezwykłego księdza i wielkiego patrioty, który wraca wspomnieniami do rodzinnego Kobióra, gdzie zaczęła się jego życiowa droga duszpasterza ludzi pracy.

Także w Kościele Parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu- Zdroju odbyła się uroczysta Msza w intencji Ojczyzny, koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Prałata Bernarda Czerneckiego. Ten niezwykły duszpasterz był wieloletnim proboszczem „ kościoła na górce”, wzniesionego 40 lat temu przez jastrzębskich górników i ich rodziny. To w murach tej Świątyni górnicy Porozumienia Jastrzębskiego mogli zawsze liczyć na pomoc i wsparcie Kapelana Solidarności.

Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego miały też artystyczny wymiar. Także w Kościele Parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju o godz. 1600 rozpoczęło się widowisko teatralno-muzyczne „Heroizm Witolda Pileckiego.” W tej scenicznej formule podkreślono, iż patriotyzm ma niejeden wymiar, a droga do wolnej Ojczyzny wiedzie zarówno przez niezwykły heroizm Witolda Pileckiego jak i niezłomną postawę górników Porozumienia Jastrzębskiego i ich duszpasterza Ks. Prałata Bernarda Czerneckiego.

Koncert transmitowany był online na stronie akcji – www.PorozumienieJastrzebskie.pl, nadal można go obejrzeć na platformie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=XhsR1lvfsAY&t=2s .

Po zakończeniu koncertu Ks. Prałat Bernard Czernecki został wyróżniony tytułem Honorowego Członka Stowarzyszenia „Jastrzębski Sport”. Wyróżnienie to zostało przyznane za krzewienie iście sportowych wartości takich jak upór, determinacja i wola walki w obronie strajkujących i represjonowanych  górników.

Akcja Fundacji JSW od początku spotkała się ze wsparciem mieszkańców regionu. Przedstawiciele lokalnych społeczności takich jak samorządowcy, władze gmin, stowarzyszenia, kluby czy placówki edukacyjne, od kilku tygodni własnymi inicjatywami wspierali naszą akcję, pomnażając grono tych, którzy pamiętają o górnikach bohaterach. Z takim wsparciem spotkała się też zaplanowana na wieczór akcja ambientu świetlnego. Wtedy nie tylko na budynkach JSW, ale też obiektach użyteczności publicznej, a nawet niektórych blokach mieszkalnych zapaliły się światła w oknach, tworząc symboliczną 40-stkę.

Z pozytywywnym odbiorem spotkał się również nasz apel, aby 11 listopada o godz. 2000 zapalić świeczkę w oknie dołączając  do grona tych, którzy pamiętają o górnikach bohaterach.

Kontakt

Fundacja JSW
44–330 Jastrzębie-Zdrój
ul. Armii Krajowej 56


Polityka prywatności