Porozumienia Jastrzębskie

Cztery dekady temu jastrzębianie dali przykład odwagi, dzięki której mogła ruszyć lawina zmian. Dziś żyjemy już w zupełnie innej Polsce, ale czy pamiętamy o tych, którym to zawdzięczamy? Kto, jak nie my, ma ocalić od zapomnienia historię niezwykłego zrywu robotników z naszych kopalń?

W jaki sposób przyłączyć się do akcji?

Lubisz wolność i chcesz dać wyraz swojego przywiązania do tamtych idei? A może wolisz przekazać coś, co będzie świadectwem życia w dzisiejszych czasach? Przynieś ważne dla siebie zdjęcie, wycinek z gazety lub niewielką pamiątkę, związaną z tą piękną historią. Przygotuj przesłanie w formie cytatu, który wpłynął na Twoje życie lub napisz parę własnych zdań. Przedstaw miasto, w którym żyjesz. Przybliż jego klimat oraz ludzi, z którymi spotykasz się na co dzień. Opowiedz coś o swoich pasjach i miejscach, w których lubisz spędzać czas wolny. Tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie stworzyć pełny obraz naszego miasta

kapsula
kapsula
kapsula
kapsula

Co stanie się z eksponatami?

Przyniesione przez mieszkańców eksponaty zapakujemy do specjalnej Kapsuły Czasu, która zostanie wkomponowana w przestrzeń przy zrewitalizowanym Pomniku Porozumienia Jastrzębskiego. To będzie wiadomość od nas, którą zaadresujemy do następnych pokoleń. Nie wiemy, kiedy dokładnie zostanie ona otwarta, ale z pewnością dostarczy wielu cennych informacji przyszłym mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju.

Wkład Jastrzębia-Zdroju w wolność

Rok 1980 to data przełomowa w najnowszej historii Polski. Nasza droga do wolności z pewnością byłaby dłuższa, gdyby nie doszło do podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.


poznaj historię porozumienia

Wydarzenia

Porozumienie Jastrzębskie ma już 40 lat. Chcesz godnie uczcić tę rocznicę? Zobacz kalendarium wydarzeń i wybierz imprezę, która Cię zainteresuje.


sprawdź wszystkie wydarzenia

Kontakt

Fundacja JSW
44–330 Jastrzębie-Zdrój
ul. Armii Krajowej 56


Polityka prywatności