Porozumienia Jastrzębskie

GKS Jastrzębie SA świętuje 40-lecie Porozumienia Jastrzębskiego! 40 sekund ciszy, okolicznościowe koszulki to tylko namiastka zaangażowania Klubu...

GKS Jastrzębie dołączył do obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Jastrzębia-Zdroju.

Przed rozpoczęciem meczu z ŁKS-em Łódź upamiętnili wszystkich tych, którzy brali udział w tamtych wydarzeniach, symbolicznymi 40 sekundami ciszy.

Ksiądz prałat Bernard Czernecki (ur. 1930) to bez wątpienia symbol jastrzębskiej drogi do wolności. W okresie strajków oraz stanu wojennego stał się duchowym opiekunem górników walczących o robotniczą godność, sprawiedliwość społeczną i niepodległość naszej Ojczyzny. W swojej działalności duszpasterskiej wykazywał się wielką odwagą, uporem i determinacją. Za swoje zasługi otrzymał od Prezydenta RP najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

Choć trudno łączyć ks. Czerneckiego ze sportem, to warto przypomnieć, że 30 lat temu był jednym z inicjatorów interesujących i niezwykle popularnych wydarzeń piłkarskich. Były to mecze towarzyskie pomiędzy drużynami jastrzębskich księży oraz zespołami „Solidarności” i policji. Spotkania te przyciągnęły na trybuny Stadionu Miejskiego kilkanaście tysięcy widzów. Dziś, po upływie trzech dekad, pragniemy powrócić do wydarzeń, które tak bardzo jednoczyły naszą jastrzębską społeczność.

Autorem historycznej fotografii jest Stanisław Dzbański.

Kontakt

Fundacja JSW
44–330 Jastrzębie-Zdrój
ul. Armii Krajowej 56


Polityka prywatności